Pędrak chrabąszcza majowego - Melolontha melolontha -larva - Mikrokosmos
Mikrokosmos » Pędrak chrabąszcza majowego - Melolontha melolontha -larva

Chrabąszcz majowy, pędrak - Melolontha melolontha, larva

Larwy chrabąszczy – zwane pędrakami – są białożółtawe, grube, pałąkowato wygięte. Ich mocna, brunatna głowa jest wyposażona w silny aparat gębowy. Dorosłe pędraki mają około 60 mm długości.pędrak1

Zimują pędraki i dorosłe chrząszcze w glebie na głębokości do 1 m. Dorosłe osobniki wychodzą z ziemi wiosną, w kwietniu lub maju, i przystępują do objadania liści różnych drzew, w tym młodych drzewek owocowych. Ten okres żeru, zwany rójkowym, trwa około 6 tygodni. Zapłodnione samice zakopują się         w ziemi na głębokość około 20 cm i tu składają po 10–30 jaj w kilku złożach. Rozwój jaj przy dogodnych warunkach trwa około 6 tygodni. Wylęgające się drobne pędraki żyją początkowo w warstwie próchnicznej i odżywiają rozkładającymi się częściami roślin. W drugim roku pędraki żerują pojedynczo na korzeniach roślin. W końcu czerwca lub w lipcu, po pierwszym linieniu, zwiększa się wyraźnie ich apetyt, ale najbardziej żarłoczne są w trzecim roku rozwoju, zwłaszcza wiosną, w maju i czerwcu.

Czwarty rok jest rokiem przepoczwarczenia. Pędraki żerują wtedy krótko, następnie wchodzą do głębszych warstw gleby, sporządzają tam „kolebkę glebową” i przepoczwarczają się. Już w sierpniu z poczwarki wychodzi dorosły chrząszcz, który pozostaje w kolebce aż do wiosny.Pedraki 4

Rozwój pokolenia chrabąszcza majowego jest długi,     w naszym kraju trwa najczęściej 4 lata (na północy Polski może wydłużyć się nawet do 5 lat). Nasilenie „rójek” chrabąszczy występuje  co 4 lata, ale każdego roku roją się chrabąszcze z różnych „roczników”.Szczególnie niebezpieczne dla roślin jest żerowanie ukrytych w glebie pędraków.Skutki ich żerowania są różne: wypadanie rozsady, silne przerzedzenie wschodów,więdnięcie i zamieranie roślin. Pędraki wygryzają korzenie buraków i bulwy ziemniaków. Na trawnikach placami zamierają podgryzione trawy. Pędraki niebezpieczne są też dla drzew owocowych i ozdobnych, gdyż doprowadzają do zasychania pojedynczych gałęzi, a nawet zamierania młodych roślin.

Ukryty tryb życia larw chrabąszczy  utrudnia skuteczną walkę z nimi. Objawy żerowania często spostrzega się na tyle późno, że zabiegi ochronne w danym roku może okazać się już niecelowe. W walce ze szkodnikami glebowymi szczególnie ważne są metody profilaktyczne, zapobiegające masowemu rozmnażaniu się ich w uprawach.Szczególnie niebezpieczne dla roślin jest żerowanie ukrytych w glebie pędraków.Skutki ich żerowania są różne: wypadanie rozsady, silne przerzedzenie wschodów,więdnięcie i zamieranie roślin. Pędraki wygryzają korzenie buraków i bulwy ziemniaków. Na trawnikach placami zamierają podgryzione trawy. Pędraki niebezpieczne są też dla drzew owocowych i ozdobnych, gdyż doprowadzają do zasychania pojedynczych gałęzi, a nawet zamierania młodych roślin.szkody uprawy
                                                                  Szkody wywołane przez żerujące pędraki

Oferta rodzinna

Mikrokosmos